![ΚΟΝΤΑΡΑΚΗΣ ΑΝΔΡΕΑΣ](https://anoihtipoli.gr/wp-content/uploads/2023/09/Κονταράκης-Αντρέας-300x330.jpg)
ΚΟΝΤΑΡΑΚΗΣ ΑΝΔΡΕΑΣ
ΒΙΟΓΡΑΦΙΚΟ
ΚΟΝΤΑΡΑΚΗΣ ΑΝΔΡΕΑΣ
Γεννήθηκε στην Αθήνα το 1953 και ζει στην Κυψέλη. Ενταγμένος στην Αριστερά από το 1972, βοήθησε στη δημιουργία συνδικαλιστικών φορέων και μετείχε ως πρόεδρος ή γενικός γραμματέας. Σήμερα δραστηριοποιείται ως αιθουσάρχης και διανομέας ταινιών του ανεξάρτητου σινεμά και τα τελευταία χρόνια ξαναέδωσε στους Αθηναίους 5 κινηματογραφικές αίθουσες που ήταν κλειστές για πολλά χρόνια.