Η Ανοιχτή Πόλη συμμετείχε στο καλωσόρισμα των προσφύγων που έφτασαν χτες βράδυ (10/11) στο λιμάνι του Πειραιά από Σάμο. Η μεγάλη συμμετοχή ενεργών πολιτών ήταν μήνυμα ελπίδας. Θα συνεχίσουμε να είμαστε παρόντες, όπου επιμένει το αληθινό πρόσωπο της Ελλάδας: το πρόσωπο της δημοκρατίας, της αλληλεγγύης, του ανθρωπισμού. Γιατί το μόνο που δεν χωράει στις πόλεις μας και στις γειτονιές μας είναι το μίσος και ο ρατσισμός
![Η Ανοιχτή Πόλη στο καλωσόρισμα των προσφύγων στο λιμάνι του Πειραιά](https://anoihtipoli.gr/wp-content/uploads/2019/11/74480981_1372164622956728_2130392203602690048_n-1170x530.jpg)