Η εβδομάδα που πέρασε (19-25 Ιουλίου) ήταν εβδομάδα Athens Pride. O Νάσος Ηλιόπουλος και δημοτικοί σύμβουλοι της Ανοιχτής Πόλης ήταν εκεί, με τις προτάσεις της Ανοιχτής Πόλης για την καταπολέμηση κάθε είδους διακρίσεων που αφορούν το φύλο, την ταυτότητα φύλου ή τον σεξουαλικό προσανατολισμό. Η διεκδίκηση ισότητας για όλους/ες/α απαιτεί καθημερινή δράση, τόσο σε επίπεδο θεσμικών πρωτοβουλιών, όσο και στο μέτωπο της αντιπαράθεσης με εδραιωμένες νοοτροπίες. Θα συνεχίσουμε να στηρίζουμε τα αιτήματα της ΛΟΑΤΚΙ+ κοινότητας και να διεκδικούμε στο δημοτικό συμβούλιο συγκεκριμένες πρωτοβουλίες για μια πόλη ορατότητας και ελεύθερης έκφρασης.
![Η Ανοιχτή Πόλη στο Athens Pride 2021](https://anoihtipoli.gr/wp-content/uploads/2021/07/224114962_3997638870345334_263914656065178332_n-1170x530.jpg)